Rób badania krwi

Rób badania krwi

7 marca 2019 Wyłącz przez Marcin Starszak

W jednym z poprzednich tekstów proponowałem początkującym biegaczom wykonanie “remanentu początkowego” – zbadania krwi, serca, płuc.


Taki “bilans otwarcia”, nawet jeśli wynik będzie bardzo dobry, nie oznacza, że masz już spokój i możesz zapomnieć o wizytach w przychodni.

Ta uwaga dotyczy wszystkich – zarówno truchtających rekreacyjnie 3 razy w tygodniu, jak i trenujących profesjonalnie amatorów.

Amatorzy często podpatrują zawodowych biegaczy, ale ograniczają się do treningu. Zapominają o innych aspektach, takich jak regeneracja, dieta czy właśnie regularne badania.

Każdy (nie tylko biegacz) powinien przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badanie krwi. Biegacze częściej. Wynik takiego badania nie tylko upewni nas, że jest wszystko ok (oby), ale dostarczy też ważnych informacji, np. o tym czego w naszym organiźmie brakuje i co powinniśmy suplementować.

Badanie takie można zrobić prywatnie – jego koszt nie jest wysoki. Zapłacisz mniej niż za pakiet startowy na jeden bieg. Najlepiej porozmawiać z lekarzem. Poinformuj go, że biegasz – niech Ci powie jakie konkretnie badania powinieneś wykonać a później zinterpretuje wyniki. To lepsze rozwiązanie niż konsultacje z wujkiem “Google”.

Raz lub dwa razy w roku, w czasie przerwy sezonowej, idę odwiedzić punkt krwiodawstwa, żeby oddać krew. Po donacji bardzo szybko odzyskuję siły, dostaję kilka czekolad a przy okazji jest badana moja krew. Wystarczy poprosić o wydruk. W ten sposób łączę przyjemne z pożytecznym. Mogę komuś pomóc, dostając w zamian zapas czekolady i darmowe badanie 🙂

47023783 2045945688776848 7860943444888256512 o
Zachęcam do oddawania krwi 🙂

fot. 1 – freeimages.com

fot. 2 – miła Pani z centrum krwiodawstwa w Pile

Skomentuj przez FB