Wyznacz sobie cel

Wyznacz sobie cel

7 marca 2019 Wyłącz przez Marcin Starszak

Bardzo często powtarzam, że w bieganiu najważniejsza jest systematyczność. W pierwszych miesiącach mojej biegowej przygody przegrywałem z moimi kolegami o 10 minut w biegu na 10 km. Jak ja wtedy marzyłem o tym, by kiedyś pobiec “dyszkę” w 42 minuty 🙂 .


Dogonienie ich wydawało się nierealne. Nawet o tym nie myślałem. A jednak się udało. W jaki sposób? Byłem systematyczny. Przez 9 lat najdłuższe przerwy od treningów trwały półtora tygodnia i były to przerwy zaplanowane – na regenerację i zebranie sił przed nowym sezonem.

Kolegom tej systematyczności zabrakło. Jeden odpuszczony trening, potem drugi. Z czasem odpuszczanie treningów przychodziło im coraz łatwiej.

Szczególnie trudny okres do utrzymania systematyczności to jesień i zima. Krótkie dni, zapadające szybko ciemności, zimno, kałuże lub lód na ulicy, smog. Rzadko kiedy chce się wyjść wtedy z ciepłego domu. A jak odpuścisz to powrót będzie jeszcze trudniejszy.

Jaki jest mój sposób na utrzymanie motywacji? Po każdym sezonie robię sobie krótkie roztrenowanie na “ładowanie akumulatorów”. Organizm odpoczywa a ja wyznaczam cel lub cele na nowy sezon.

Ważne, żeby był to cel konkretny, realny i ambitny. Może to być np. złamanie 40 minut na dyszkę, wygranie jakiegoś biegu czy pokonanie swojego kolegi. Dla początkujących celem może być pokonanie 10 km bez przerw na marsz.

Taki jasno określony cel ułatwi pokonanie swoich słabości. W chwili zwątpienia przypomnij sobie po co to robisz 🙂

fot. freeimages.com

Skomentuj przez FB